Грамада

Дата: 25 август 2011

Място: пред Община Грамада
Zolder, Belgium

Дата: 03 септември 2011

Място: Circuit Zolder
София

Дата: 09 септември 2011

Място: пред Министерство на здравеопазването
Как да станеш доброволец?

Съществуват редица възможности, чрез които можете да станете доброволци. Например:

Доброволческа дейност с деца

Обучението на децата е една от областите, където доброволецът може да помогне в предоставянето на помощ и подкрепа на местните младежки клубове, или да прекарва времето си в работа с деца със специални нужди.

 

Доброволческа дейност за развитие на общността

Такава може да бъде например подпомагане на читалище, или клуб на младите хора във вашия район за помощи в развитието на общността, чрез изграждане на домове за нуждаещи се.

Доброволческа преподавателска дейност

Местни, национални или дори международни учители винаги са необходими, независимо дали се помага на първично или вторично ниво.

Доброволческа дейност в опазване на околната среда

Подпомагане на кампании за защита на околната среда.

Доброволческа дейност в спорта

Това може да включва треньорска дейност, както и всякаква дейност в спортната администрация или съдийството.

 

Доброволческа дейност с европейско измерение или Европейска доброволческа служба (ЕДС)

За да научите повече за тези и други конкретни форми на доброволческа дейност, както и да участвате в тях, е създадена Европейската доброволческа служба. Тя е част от програма „Младежта в действие” и предоставя възможност на младите европейци да направят реална промяна на света и техния собствен живот. ЕДС обхваща широк кръг от области, като например култура, младеж, спорт, социални грижи, културно наследство, изкуство, гражданска защита, околна среда,  развитие на сътрудничеството, и т.н.
ЕДС дава на европейските младежи уникалния шанс да изразят тяхната лична ангажираност чрез неплатени доброволчески дейности на пълно работно време в чужда страна, в рамките на или извън ЕС. Създадена е с цел да се развие солидарност, взаимно разбирателство и толерантност сред младите хора, допринасяйки за засилването на социалното сближаване в Европейския съюз и за насърчаване на активната гражданска позиция на младите граждани.

ЕДС е отворена за всички младежи на възраст от 18 до 30 години. Тя е едно истинско "учене чрез работа". Освен в полза на местните общности, участвайки в доброволчески дейности, доброволците могат да развият нови умения, както и да подобрят своето лично, образователно и професионално развитие.  Те имат шанса да се обучават през целия период на дейността и да се споразумеят предварително с организацията-домакин за очакваните резултати от обучението, процесите и методите.  Техният опит е официално признат чрез Youthpass – нов европейски сертификат (като диплома), който се използва в международните проекти на програма "Младежта в действие". ЕДС може да се извършва индивидуално или в група. До 30 доброволци вече могат да участват в един и същ проект по ЕДС! Един успешен проект по ЕДС изисква тясно сътрудничество между най-малко три ключови фигури: изпращаща (координираща) организация, посрещаща организация и един или повече доброволци. Организациите-партньори по проектите са структури с нестопанска цел, регистрирани в една от програмните страни, органи на местни или регионални власти, други сходни организации или международно представени организации. Всяка от участващите организации трябва да е акредитирана, за да придобие правото си на участие в ЕДС проект. 

Доброволците се избират без дискриминация по етническа принадлежност, религия, сексуална ориентация, политически възгледи и др. Не следва да бъдат изисквани предварителна квалификация, образователно ниво, специфичен опит или повече от основни езикови познания. Може да бъде съставен по-специфичен профил на доброволец, ако той е обоснован от естеството на задачите по доброволческата дейност или от контекста на проекта, но дори в този случай селекцията на база професионална или образователна квалификация е изключена.
Първата стъпка е да се информирате какви проекти са предложени в страната или по дейността, която ви интересува.
Участието е безплатно за доброволци (освен за евентуален принос от максимум 10% от пътните разходи). Осигурява се храна, джобни пари, настаняване, застраховка и обучение за срока на проекта. Специални условия се прилагат за насърчаване на участието на млади хора в неравностойно положение. Например, те могат да участват като навършат 16-годишна възраст. Подробна информация може да се намери в Ръководството за кандидатстване по Програма „Младежта в действие 2007 - 2013”, както и на сайта на програмата http://ec.europa.eu/youth/youth-in-action-programme/european-voluntary-service_en.htm и на сайта на Националния център „Европейски младежки програми и инициативи“ http://www.youthbg.info.

Ако не знаете от къде да започнете, първото, което трябва да научите е, че не сте сами. Има много младежи с идеи, които търсят съдействие при осъществяването им. За да улесним процеса по осъществяване на идеите, ние създадохме най-голямата база данни за активни младежки структури и идеи.

http://www.youthforeurope.eu

YOUTHFOREUROPE.EU е проектиран да отговори на нарастващия интерес на младите хора, младежки групи и организации към активно участие в международни проекти на европейско ниво. Това е платформа, базирана на нашите очаквания относно развитието на европейската политика за младежта и програма "Младежта в действие" (2007-2013 г.).
Ползването на платформата е безплатно за всички физически лица, групи и организации, активни на международно ниво. Ставайки член на сайта Вие и Вашите приятели ще можете да се възползвате от множество безплатни услуги, насочени към увеличаване на качеството и добавяне на европейска стойност към вашите идеи и инициативи. Ще имате право на избор и от много възможности за сътрудничество.

Каква е разликата с други подобни платформи?

  • Платформата обхваща всички теми и видове проекти в рамките на програма "Младежта в действие".
  • Тя ви информира за последните новини, свързани с младежкия сектор.
  • Тя ви дава възможност да установите контакт с други заинтересовани ползватели чрез Фейсбук и да ги опознаете, преди да започнете да работите с тях.

Тя показва какво мислят другите ползватели за потенциалните си партньори чрез рейтинги. Можете също така да гласуват за своите партньори и да покажете на другите как оценявате работата си с тях.

 
Безопасен Свети Валентин

SPI Forschung gGmbH – Германия

Кампанията предоставя информация за несъвместимостта между употребата на алкохол и наркотици и шофирането. По време на инициативата се дава също обща информация за ХИВ/ СПИН, за опасностите от секс без презерватив.

Разликата е в предварителното обмисляне

GARE - Португалия

Целта на кампанията е да съобщава и координира редица здравни въпроси,  както и да образова младите хора по тях. Инициативата е насочена към повишаване на информираността на младежите по важни теми като безопасността по пътищата и ХИВ/ СПИН, справянето с проблема на рисково поведение сред 12 – 30-годишните.

Пътят на илюзията

Road Safety Institute „Panos Mylonas” – Гърция

Кампанията има за основни цели: да бъдат убедени, предимно младите хора, че да се шофира под въздействието на алкохол е опасно; да информира участниците за резултатите от прекомерната употреба на алкохол по време на шофиране и не само; да въздейства в посока промяна на манталитета да се пие и след това да се шофира.

Обиколка в университета

Responsible Young Drivers – Белгия

"Обиколка в университета" е информационна кампания за наркотиците, алкохола и безопасността на движението по пътищата. Основни цели на инициативата са да се информират младежите относно ефектите на наркотиците и алкохола върху организма и последствията от тях при шофиране. Тя се организира в университетите, за да достигне до по-голям брой млади хора.

 
http://beautofan.ru | http://beholidays.ru | http://smipress.ru | http://realty10.ru