Грамада

Дата: 25 август 2011

Място: пред Община Грамада
Zolder, Belgium

Дата: 03 септември 2011

Място: Circuit Zolder
София

Дата: 09 септември 2011

Място: пред Министерство на здравеопазването
Защо да си доброволец?

 

Основните две причини, поради които един човек би станал доброволец са:

  • социални (обществени) – идеологически, етични и морални, които го насочват към работа, свързана с нуждите и проблемите на другите; той иска да направи нещо добро за обществото, да промени определени ситуации и да преобрази света в положителна посока.
  • лични причини – да се чувства полезен, за да изживее нови приключения, да се развие като личност, да изгради нови взаимоотношения, както и да работи със свои връстници.

 

 

Обкръжаващата ни действителност е изпълнена с предизвикателства, в които доброволчеството има огромна положителна роля. Ти можеш да се включиш в:

  • Превантивни акции по отношение употребата на алкохол
  • Инициативи, свързани с пътната безопасност
  • Превантивни дейности сред наркозависими
  • Превантивни кампании за ХИВ/ СПИН

 

Превантивни акции по отношение употребата на алкохол

Защото:

Европа има най-голям дял пиещи алкохол в света, най-високи равнища на консумация на глава от населението и висока степен на свързани с алкохола вреди. Вредната и опасна употреба на алкохол е причина за 7,4 % от всички случаи на лошо здраве и преждевременна смърт в ЕС. Вредната и опасна консумация на алкохол води също до значителен брой смъртни случаи по пътищата на ЕС, тежки социални последствия като насилие, хулиганство, престъпност, семейни проблеми и социално изключване, както и до ниска производителност на работното място.

 

Ако искате да знаете повече:

Какво означава да си алкохолно зависим?

Алкохолната зависимост представлява постоянна потребност от алкохол в резултат на промени в обмяната на веществата. Алкохолно зависимият не може да спре да пие, въпреки вредите и загубите, които причинява алкохолната консумация на него или неговото обкръжение.

 

Колко алкохол да пия, за да съм трезвен и разумен?

Не е задължително да пиеш алкохол, но ако прецениш, то отговорът е: не повече от 5 дни в седмицата. За жените не е препоръчително да пият на ден повече от 10 грама абсолютен алкохол (AA), а за мъжете – повече от 20 грама абсолютен алкохол на ден. Най-малко два дни от седмицата изобщо не трябва да употребяваш алкохол.

 

Какво представлява една алкохолна напитка?

Под алкохолна напитка се има пред вид чаша/бутилка/халба бира или сайдер (500 мл), чаша вино (150 мл), чаша спиртна напитка (50 мл) или смесена напитка.

Съдържание на АА в най-често употребяваните алкохолни напитки в България

Количество на алкохолната напитка

Вид алкохолна напитка

Алкохолен градус

Абсолютен алкохол в милилитри

Абсолютен алкохол в грамове

50 мл

ракия, водка, коняк, уиски и други спиртни напитки

~ 40

20 мл

16 грама

100 мл

червено/бяло вино

~ 11

11 мл

9 грама

500 мл

бира

~ 5

25 мл

20 грама

 

Много шофьори пренебрегват изпитата преди шофиране бира. Те могат да направят своя информиран избор, като теоретично изчислят съдържанието на алкохол в техния организъм преди шофиране по формулите:

за жени: C = g / (0.6 x G);

за мъже: C = g / (0.7 x G),

C – концентрация на АА в кръв в г/л;

g – количество поет АА, съответно в грамове АА;

0.6 и 0.7 = Vd – обем на разпределение на АА в л/кг;

G – телесно тегло в кг.

 

Пример:

Младеж с тегло 60 кг изпива 0,500 мл бира с 5 % АА. Поетото количество АА от младежа е: 25 ml АА (500 мл. х 5%) или 19,725 грама АА (25 мл. АА х 0,789 г/ мл.)

Концентрацията на АА в неговата кръв е:

C=g /(0.7 x G)=19,725 / (0.7 x 60)=0.47 г/л (промила АА).

Същият пример, отнасящ се за жена със същото телесно тегло – 60 кг, показва, че количеството етанол в нея води до по-висока кръвна концентрация на АА:

C=g /(0.6 x G)=19,725 / (0.6 x 60)=0,55 г/л (промила АА)

 

Ако тези изчисления Ви затрудняват и мобилният Ви телефон поддържа Java от http://roadsafety.open-youth.org можете безплатно да свалите дрегер за него. Дрегерът ще извърши изчисленията.

 

 

Инициативи, свързани с пътната безопасност

В световен мащаб всяка година 1.3 милиона човека загиват в резултат на пътни произшествия. Това са над 3 000 човека на ден. От двадесет до петдесет милиона са ранените, а самите наранявания са важна причина за причиняване на инвалидност. Произшествията на пътя са една от трите водещи причини за смърт сред хората от 5 до 44 годишна възраст. Ако не се предприемат своевременни действия, пътните произшествия ще станат петата по ред причина за смърт в световен мащаб, като годишно се очакват по 2.4 милиона жертви.

През 2010 Европа регистрира 31 000 жертви на своите пътища. Още повече, на всеки загинал 4 са били трайно увредени, 10 са получили сериозни наранявания и 40 са претърпели леки наранявания като резултат от пътни произшествия, оформяйки цифра от 1 500 000 ранени. (Източник: Бюлетин „В крачка за по-безопасни пътища в Европа“).

Всеки ден 25 млади човека умират по европейските пътища. Пътните произшествия са причина номер едно за смърт при младежите. Именно за това Европейската комисия прие своята „Европейска политика за пътна безопасност 2011-2020”, която поставя за цел намаляването на половина на жертвите по пътищата през настоящото десетилетие.

България продължава да е в челото на класацията по брой жертви на пътя на глава от населението, но въпреки това през последните години се забелязва положителна тенденция. 2008 година е пикова по отношение на броя загинали вследствие на пътни произшествия с 1061. През същата година и сдружение „Отворена Младеж” започна своите кампании, свързани с проблема. През 2009 година общият брой на загиналите намалява до 901, което спрямо 2008 е намаление с 15%. През 2010 жертвите са 775, което е намаление с 14% спрямо 2009 или с 27% спрямо 2008. (Източник: МВР) Същевременно младите хора дават непропорционално голям брой жертви. Например през 2009 година 190 човека от загиналите са младежи на възраст от 15 до 25 години или 21%, докато относителният дял на тази възрастова група в общото население на страната е едва около 12-13%.

 

Превантивни дейности сред наркозависими

По изчисления на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) злоупотребата с наркотици в ЕС е причина за 6500-9000 смъртни случая (от свръхдоза) на година. Инжекциите са основен начин за предаване на кръвни инфекции като ХИВ/СПИН и хепатит В и С. В ЕС има 2 милиона наркомани, половината от които използват инжекции. Процентът заразени с ХИВ сред тях пада между 2001 и 2005 г. до около 3 500 нови случая през 2005 г.

Превантивни кампании за ХИВ/ СПИН

Днес СПИН е водещата причина за смъртните случаи в света на хора в активна възраст. Справянето с проблема ХИВ е най-глобално здравно предизвикателство. Според доклад на ООН хората, живеещи с ХИВ в света, са над 33 милиона. От тях над 5 милиона са млади хора на възраст между 15 и 24 години и над 2 милиона са деца. Общият брой на официално регистрираните ХИВ-серопозитивни лица в България към 25 ноември 2010 г. е 1252. Реалният брой на инфектираните хора обаче е около 4000. Това сочат изчисленията на системата за научна оценка на епидемията, която разработи Програмата за СПИН на ООН (UNAIDS). Регистрираните ХИВ–позитивни лица са в много широки възрастови граници – от 15 до 66 години, като тази година се наблюдава критично понижаване на долната възрастова граница. Особено тревожен е фактът, че над 52 % от новорегистрираните са млади хора на възраст между 15-29 години. Четвърт век след началото на епидемията от ХИВ/СПИН няма част от света, която да не е засегната от болестта. До този момент жертвите на СПИН са над 25 милиона души.

Източници:

http://ec.europa.eu/health-eu/my_lifestyle/alcohol/index_bg.htm

http://ec.europa.eu/health-eu/my_lifestyle/drugs/index_bg.htm

http://www.unaids-bulgaria.org

 

 
Състезание с презервативи или за ефектите на алкохола

SIDA STUDI - Испания

Кампанията цели да повиши осведомеността на младежите относно ефектите на алкохола върху шофьорските умения и информираността за ефектите на алкохола върху използването на презервативи.

Просто го кажи!

Responsible Young Drivers - Холандия

Основните цели на кампанията са да бъдат накарани младите хора да осъзнаят важността да обсъждат с партньора си/ приятелите си различни рискови ситуации, например, да се прибереш вкъщи, пътувайки в кола с разстроен шофьор, или секс без презерватив, или пък да не смееш да говориш с определен човек, защото те е страх какви ще са последствията. Целта не е да се промени поведението,  а по-скоро нагласите по отношение на интимност между приятели и партньори.

Жив!

Responsible Young Drivers - Люксембург

Основните цели на кампанията са да се развие чувство в младите хора за отговорно отношение към рисковото поведение, да се повиши информираността им във връзка с използването на превантивни средства, да се насърчат непреки участници да повишат информираността на техни приятели и близки, както за по-отговорно поведение на пътя, така и в техните взаимоотношения.

Разликата е в предварителното обмисляне

GARE - Португалия

Целта на кампанията е да съобщава и координира редица здравни въпроси,  както и да образова младите хора по тях. Инициативата е насочена към повишаване на информираността на младежите по важни теми като безопасността по пътищата и ХИВ/ СПИН, справянето с проблема на рисково поведение сред 12 – 30-годишните.

 
http://beautofan.ru | http://beholidays.ru | http://smipress.ru | http://realty10.ru